Co to vlastně je ta komunikativní metoda?

Odpověď na tuto otázku je snadná i těžká zároveň. Nejprve se zastavme u slova „metoda“. Co v nás probouzí a co očekáváme od „metody“? Když má totiž někdo „metodu“, tak je jasné, že ví, jak na to. A když se ví jak na to, tak je polovina práce hotova. Použijeme „metodu“ a máme to v kapse.

Že by existovala metoda, jak se naučit cizí jazyk? Je to kapánek složitější. Nalistujte si v kuchařce kupříkladu recept na svíčkovou, a i když máte pohromadě všechny ingredience a postup, tak se vsadím, že vaše první svíčková nebude jako od maminky. Ani druhá svíčková nebude jako od maminky, ani třetí, ani čtvrtá. Tak co tedy té vaší svíčkové pořád chybí?

Zatímco budete přemýšlet nad tím, co chybí vaší svíčkové, pokusím se se já odpovědět na otázku v titulku. Tak především, žádná komunikativní metoda vlastně neexistuje. To, co je mnohde a mnohými nazýváno komunikativní metodou, se správně jmenuje komunikativní přístup. Že je to stejné? Není!

Metoda je vlastně postup, který byl někým vytvořen, má svá pravidla, která se nemění. Kdežto přístup, v našem případě komunikativní přístup k výuce cizího jazyka, je otevřená nádoba, ve které se mísí různé vlivy, názory, aplikují se různé teorie, a tudíž se její obsah se neustále mění. Protože navzdory tomu, jakého pokroku ve vědě lidstvo dosáhlo, nikomu se zatím nepodařilo objasnit, jak probíhá nabývání jazyka – jak se tu angličtinu konečně naučit – nejlépe rychle a napořád. Kdyby se to podařilo někomu vyzkoumat, pak bychom tu mohli mít i jednoznačnou metodu, která nás k tomuto nabytí dovede. Zatím se však musíme spokojit s postupy komunikativního vyučování, které vedou k získání komunikační kompetence – jednoduše řečeno – ke schopnosti dorozumět se.

Dlužno říci, že cesty k této schopnosti jsou nevyzpytatelné a mnohdy nelehké. Komunikativní přístup se snaží být dobrým a užitečným průvodcem, jak uvařit “svíčkovou“. A ingredience do vaší vysněné svíčkové? To jsou: gramatika, slovíčka, výslovnost.

Tak co, přišli jste na to, co chybí vaší svíčkové do toho, aby byla jako od maminky, zkrátka úžasná? Musíte ji uvařit nejméně padesátkrát a pak možná… A vaše angličtina? Správně! Každé slovíčko, každou frázi, každou gramatickou poučku musíte dokola a neúnavně objevovat v textech, v seriálech, v písničkách, ve filmech, v knihách, v časopisech, zkrátka vlezte všude! Čtěte, poslouchejte a objevujte. A až to slovíčko, tu frázi, tu gramatiku uslyšíte a uvidíte po padesáté, pak určitě!

PŘEDCHOZÍ ČLÁNEK